A 2010-es években a DVSC-boltok egyik legnagyobb hiányossága volt, hogy csak alig, vagy egyáltalán nem, esetleg csak a szezon végén voltak kaphatóak az aktuális idény hivatalos mezei. Az elmúlt néhány évben ez a tendencia szerencsére megfordult – legutóbbi vlogunkban már Balage-t is az új mezünkben láthattátok – ráadásul már nem csak a DVSC Shopban van lehetőségünk beszerezni kedvenc játékosaink mezeit. A napokban érkezett meg a MatchWornShirt oldalon beszerzett Ojediran mezem, ennek kalandos történetét követhetitek végig, miközben a mezek megszerzésével kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat is igyekszem bemutatni.
MI A HELYZET MEZFRONTON?
Kezdjük azzal, hogy jelenleg a hivatalos DVSC meccsmez 30.000 forint, tetszőleges felirattal együtt 32.500. Borsosnak tűnik, de ennyit számít az Adidas-logó és az ezzel járó mezminőség. A Shopot néha feltöltik a játékosok által dedikált mezekkel, a tavalyról még megmaradt ilyen mezek 25.000 forintért vásárolhatóak meg, az idei szezon aláírt mezei pedig 35.000 forintért kaphatóak (igaz, a cikk írásának pillanatában csak egyetlen idei aláírt mez volt készleten, éppen Ojedirané).
2024.08.23-án az alábbi dedikált mezek voltak elérhetőek a DVSC Shop online felületén
Olcsóbb mez jellegű alternatíva, amibe a nézőtéren gondtalanul beleizzadhatnál, leönthetnéd sörrel, vagy egy utolsó perces gólnál önkívületi állapotban lerángathatnál magadról, sajnos nem nagyon van. Bár 6500 forintért vehetünk DVSC feliratú és címerű pólót, szerintem még lehetne bővíteni a felhozatalt, lásd például a válogatott szurkolói mezét 10000 forintért, vagy a 120 éves DVSC évfordulóra megvalósított egyedi piros-fehér csíkos retró szurkolói mezt 2022-ből. Illetve az is növelhetné a vásárlási kedvet, ha a bérletesek egyedi és/vagy állandó kedvezményekre lennének jogosultak (ilyenre is volt már példa korábban), de ez csak mellékes megjegyzés.
MECCSEN VISELT MEZEK
Ha különlegesebb, egyedibb mezt vásárolnál, amit gyűjteménybe, vagy a falra tennél emléktárgyként, arra kínál egy alternatívát a matchwornshirt.com oldal – amennyiben egy adott klub megállapodást köt ezzel a nemzetközi céggel, akiknek állandó partnere például a Paris Saint-Germain, Tottenham, Atletico Madrid, AC Milan, Bayer Leverkusen is. Jelen pillanatban több mint 50 csapatnak a meccsen viselt mezeire zajlik élő licit. Mert a lényeg ez: nem a bolti mezt kínálják licitre, hanem egy közelmúltban zajló, konkrét meccsen viselt mezt, amit az azt hordó játékos (esetleg a keretben lévő összes játékos) aláírt. Mert persze menő dolog mezt birtokolni, és még menőbb, ha alá is van írva, de egy konkrét mérkőzésen viselt mez már történelem, egyediségéhez – no és a viselője izzadságszagához – nem fér kétség. Nem véletlen, hogy minden meccsen tucatnyi táblát látni, ahol a szurkolók a játékosoknak üzennek: „Kérlek, add nekem a mezedet!” Egy-egy ilyen mez pedig egyeseknek akár több száz eurót is megérhet. Ezt igyekszik kihasználni a MatchWornShirt, akikkel 2024-ben partneri viszonyba lépett a Loki is, és bizonyos találkozók után a mi játékosaink mezeire is lehet licitálni – mint ahogy lehetett az elmúlt héten a DVTK ellen viselt mezeinkre is.
Bár még soha korábban nem vettem hivatalos meccsmezt, de már régóta terveztem, és látva az alacsony kiinduló árakat (~50 euró, azaz ~20.000 forint), felcsigázott a lehetőség, ezért én is próbáltam élni vele tavasszal. A regisztrálás azért elbizonytalanított, egyből bankkártyaadatokat kért és egy párforintos összeget le is emelt róla, ezzel is próbálva biztosítani, hogy valódi licitek érkezzenek, mégis szokatlannak tűnt ez a szigorúság. Az Újpest ellen győztes gólt szerző, az év egyik legjobb játékosának mezét néztem ki magamnak: Ojediran aláírt mezére licitáltam, bízva benne, hogy nem licitálnak felül…
MENNYI AZ ANNYI?
…de sajnos pont így történt, az 50 eurós kezdőlicitemre érkezett egy 75 eurós ajánlat, és mivel az oldalon előre megadott központi összeggel lehet csak növelni a licitet (tehát nem tehettem meg, hogy mondjuk én 80 eurós ajánlattal vágok vissza), a következő 100 eurós összeget már sokalltam, kiszálltam a buliból, nem tettem újabb ajánlatot. Ennek oka nem önmagában a 100 euróban, hanem a további „rejtett” összegekben rejlik. Ugyanis persze, szépen hangzanak az élő licitek alatt látható összegek, de csak licitálás után derül ki, hogy a licit összege csak nettó ár, ezután még felszámítanak jutalékot is (van hozzáadott értékük a felületen és postázáson kívül is, de erről később), aztán meg kell fizetni az adót (27%, de szeretlek) és mivel a mezeket nem a klubok postázzák el szerte a világba – érthető okokból -, ezért a nemzetközi postaköltséget is viselni kell (bár mivel Hollandiában adják fel, legalább vámot nem kell fizetni). Ez azt jelentette volna, hogy a következő licitlépcső után nem a kiírt ~100 hanem valójában ~175 eurót kellett volna fizetnem, ami átszámítva 70.000 forint. Viszonylag gyorsan eljutottunk a kezdőlicitnél látható 20 ezer forintról 70 ezerre, ami főleg az elsőre nem látható összegek miatt volt lélektani mélypont.
Így néznek ki a licitek a matchwornshirt.com oldalon.
A mezek valós árát érdemes duplán számolni, hogy ne érjen csalódás a végösszegnél.
DE AKKOR HOGY LETT MÉGIS ENYÉM A MEZ?
Augusztus elején levelet kaptam a cégtől: a nyertes licitet tevő személy nem fizette ki a mezt, az még mindig náluk van. Ezért vagy új licitversenyt írnak ki rá, vagy mivel nekem is volt érvényes licitem, ha igényt tartok a mezre, az akkori licitem összegéért engem tesznek nyertessé. Addigra már hivatalossá vált Ojediran klubváltása, a mez ilyen szempontból talán csak még értékesebbé is vált, de ettől függetlenül is örömmel bólintottam rá az ajánlatra! Ez végül azt jelentette, hogy a licitem összegét (50 euró) és a további, fentebb vázolt díjakat (jutalék, adó és szállítás: 55 euró) összeadva 41000 forintot fizettem. Eltelt három hét, csengetett a DHL, én pedig örömködtem, fotóztam, kereteztem a relikviát.
RELIKVIA, HOZZÁADOTT ÉRTÉKKEL
Gondolhatnánk azt, hogy jobb lenne ezeket is kitenni a shopba egy nagyobb áron, vagy hazai licitálós oldalra felpakolni, esetleg Facebookon licitre bocsátani (hasonlóan a jótékonysági árverésekhez), de mind a klubnak, mind a licit nyertesének az a legbiztosabb és legegyszerűbb megoldás, ha egy közvetítő segítségét kéri ehhez. Így a klubról is elég sok teher lekerül, és a licit is sokkal megbízhatóbb módon zajlik le. A beérkező mezeket a cég fotózza, ellenőrzi, majd feltölti és biztosítja a licitálási felületet.
Ezen kívül, ami talán még fontosabb, hogy a cég hivatalosan igazolja a mez származását, az aláírás hitelességét. Hiszen bármelyik mezről állíthatna bárki bármit, de így kérdés nem férhet hozzá, hogy valóban azon a meccsen az a játékos viselte, majd ő látta el kézjegyével is. Persze ez mindaddig kevésbé fontos, amíg a mez a saját gyűjteményed része marad, vagy amíg nemzetközi viszonylatban kevésbé értékesnek mondható a mez, de ha később szeretnéd eladni, jótékonysági licitre felajánlani, vagy egyszerűen csak büszkélkedni vele, akkor sokat számíthat. Gondoljunk csak bele, most milyen értéket képviselhet Lamine Yamal debütáláskor viselt Barcelona meze, vagy Szoboszlai válogatott meze, amiben Izlandnak lőtt góljával EB-re küldte a válogatottat, vagy Bogdanovics Hajduk Split ellen viselt mezei. Éppen ezért a mez aljára erősítenek egy NFC csipet, amit mobiltelefonnal „beszkennelve” megkapjuk a mez hivatalos digitális igazolását, így másodpercek alatt meggyőződhetünk annak valódiságáról.
A mez ráadásul egyedi megjelenésű mágneses dobozban érkezik, gondosan csomagolva és hajtogatva, ezzel is megteremtve annak az érzését, hogy valami igazán különleges emléktárgy birtokába kerültünk. A mez védőpapírban érkezik egy „gratuláló emléklappal”, hiszen te nyerted a licitet, illetve egy kártya és annak instrukciói segítenek ellenőrizni a mez eredetiségét.
Extra szolgáltatásként kérhető a liciten nyert mez bekeretezése is, ami újabb nagyon minőségi szolgáltatásnak tűnik, de annak árát már tényleg nem a magyar pénztárcákhoz találták ki, no meg aki több ezer euróért licitál mondjuk egy Mbappé mezre, azt bizonyára nem fogja zavarni még pár száz euró annak exkluzív bekeretezésére – már ha egyáltalán a falra szánja a relikviát. További hozzáadott érték, hogy a klubot felteszi a gyűjtők térképére: olyanok is licitálni, vásárolni fognak, akik korábban talán még a klubról sem hallottak, vagy akik nem feltétlenül elkötelezett rajongói a csapatnak, de szívesen a gyűjteményükben tudnák egy-egy játékos vagy a csapat mezét. Legalábbis erről árulkodik, hogy az eddigi DVSC licitek nagy részét nem magyar licitáló nyerte. A DVTK elleni mezekre Olaszországból (Vajda, Hornyák), Angliából (Dzsudzsák, Lagator), Görögországból (Kyziridis), Hollandiából (Dzsudzsák) is érkezett licit, de a tavaszi liciteken találunk licitálót Németországból, az USA-ból, Finnországból, Franciaországból, Marokkóból, Norvégiából, Ausztráliából, Törökországból, Horvátországból, Spanyolországból és még Kínából is.
FOGLALJUK KERETBE
Én a keretezést már itthon oldottam meg a lehető legolcsóbb módszerrel: 50×70 cm-es, műanyag előlapos, a JYSK-ben pár ezer forintért beszerezhető keretbe tettem Ojediran mezét, és már mehetett is fel a falra. Biztos vannak rá módszerek, hogy a póló látható oldala egyáltalán ne gyűrődjön, de el akartam kerülni az esetleges sérüléseket.
Személy szerint nagyon örülök neki, hogy ez a kezdeményezés létrejött, illetve, hogy végre már gond nélkül lehet hivatalos Loki mezhez jutni. A személyes preferenciája persze mindenkinek eltérhet: van akinek nem érne annyit egy meccsmez, hogy akár a bolti, vadiúj mez dupláját kifizesse érte, de nekem épp ez a különlegesség és egyediség volt a döntő faktor.
Mindörökké, hajrá Debrecen!
Csibu