LOKOMOTIVBLOG | A DVSC SZURKOLÓI BLOGJA

A show változást jósol

Éveken át figyeljük, hogyan változik klubunk élete, lehetőségei, jövőképe. Erre a legjobb objektív lehetőség az, amikor az éves gazdasági jelentésből nyerünk bepillantást a DVSC életébe. Kilenc évvel ezelőtti első cikkem a témában végül sorozattá nőtt, azóta két év kivételével minden év tavaszán elővettem az előző tárgyévre vonatkozó gazdasági beszámolót és kielemeztem azon részeit, amik nekünk, szurkolóknak lehetnek különösen fontosak. Itt az ideje megnézni, hogyan sikerült a 2024-es év, és mi várható idén.

A sorozat eddigi részei:
A 2016-os év értékelése: A show megy tovább
A 2017-es év értékelése: A show zátonynak ütközött
A 2018-as év értékelése: A show nem állhat le
A 2019-es év értékelése: A show még lélegzik
A 2021-es év értékelése: A show a túlélésről szólt
A 2022-es és 23-as év értékelése: A show új irányt vett

NB I-es sportszervezetként az UEFA és az MLSZ Klublicenc Szabályzatának megfelelően konszolidációs kötelezettsége van a DVSC-nek. Azaz minden évben el kell készíttetnie az anyavállalat és leányvállalatainak közös konszolidált pénzügyi jelentését. Mivel a DVSC tulajdonosa a helyi önkormányzat is, így minden tavasszal közgyűlésen kell elfogadni az előző éves gazdasági jelentést, aminek szerves része a független könyvvizsgálói jelentés, melyben a pénzügyi gazdálkodásra vonatkozó legfontosabb adatok szerepelnek.  A DVSC honlapján megtekinthető minden erre vonatkozó dokumentum  a gazdálkodás menüpont alatt, 2018-ig visszamenőleg. Én is ezt felhasználva írtam össze gondolataimat, meglátásaimat. A legfontosabb dokumentum számunkra a 30 oldalas Konszolidált, azaz Összevont kiegészítő melléklet.

Pár alapvető gondolatot most is leszögeznék: Nem vagyok szakember, az itt leírtakat ezért kezeljétek fenntartásokkal. Ettől függetlenül igyekszem utánanézni a kifejezéseknek, és már sokadik éve böngészem ezen adatokat, ami miatt azért remélhetőleg nagy luftot nem fogok rúgni (eddig nem történt ilyen). Nem győzöm hangsúlyozni, hogy az aktuális beszámoló mindig az előző tárgyévről szól, tehát a legelső, 2017-ben írt cikkem a 2016. január 1-december 31 közötti időszakra vonatkozik, míg ez a cikk (a sorozat hetedik tagja) a 2024. január-december közötti 12 hónapot dolgozza fel. Kezdjünk hozzá!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

TULAJDONOSOK

A 2023-as naptári évet még úgy zárta a DVSC, hogy 50,02%-ban az NSE Sport Invest Kft. volt a tulajdonos, 24,83%-ban a DMJV Önkormányzat, 23,11%-ban a DVSC Egyesület és 2,04%-ban 12 további tulajdonos. 2024 év elején azonban robbant a hír, az NSE további tulajdonrészt vásárolt. A tavalyi cikkből idézve: Gyakorlatilag Ike Thierry Zaengel kivásárolta a DVSC Egyesületet, de ennek részleteit már csak a következő évi gazdasági jelentés fogja tartalmazni.

Úgyhogy most kezdjük is ezzel. A beszámoló készítésének zárónapján (2024. december 31.) a DVSC Futball Zrt. 70,02%-a az NSE Sport Invest Kft. tulajdonában volt. A Debreceni Vasutas Sport Club (értsd: DVSC Egyesület, képviselőjük továbbra is Kósa Lajos elnök) részesedése 23,11%-ról 3,11%-ra esett. A többi tulajdonosi viszony nem változott.

Idén április hetedikén viszont újabb bomba robbant. Bár már napokkal korábban is cikkeztek arról, hogy a Five Eleven Capital bevásárolhatja magát a Lokiba, a DVSC közleményben tudatta, hogy ez hivatalosan is megtörtént és „a Five Eleven Capital már kisebbségi részesedést szerzett a klubban és a vállalat vezérigazgatója, Martin Ink a DVSC Igazgatósági Tanácsának tagja lesz”.

Hogy ez mivel jár majd a jövőben, pontosan miről szól a megállapodásuk, hogyan fog kinézni a közös munka, azt a közlemény nem részletezte. Ez egyelőre részemről teljesen érthető, egy viszonylag új cégcsoportról van szó, akik folyamatosan alakítják ki a szervezetük felépítését, aminek egyik eleme a DVSC. Hogy ez hosszútávon milyen változásokkal, lehetőségekkel jár, nehéz megmondani. Az biztos azonban, hogy ha sikerül egy jó rendszert kiépíteniük, ami hasonlóan működik, mint a Manchester Cityt is birtokló, összesen 13 csapatot tulajdonló City Group vagy éppen a Red Bull Global, akkor abból hosszú távon profitálni fogunk. Bács Zoltán, a dvsc.hu-n megjelenő publicisztikájából idézve: „lehetővé válik, hogy egy-egy ilyen csoport olyan szakembereket fizessen meg, olyan tudást birtokoljon, olyan szolgáltatáscsomagot alakítson ki, amire egy-egy tag, illetve a tagok többsége önmagában nem lenne képes. Emiatt a feltörekvő csapatok minőségi lehetőségekhez jutnak.

A magam részéről kíváncsian várom a fejleményeket és örülök neki, hogy tőkeerős, nemzetközi szinten is tapasztalt szakemberek kezébe kerülhet a Loki, így továbbra is piaci alapú labdarúgást láthatunk majd a Nagyerdei Stadionban, ami a mai magyar viszonyokat tekintve mindenképp egyedülálló. Azonban természetesen féltem is a DVSC-t, csak remélni tudom, hogy az identitásunk megmarad, a saját nevelésű, helyi kötődésű játékosok beépítése pedig továbbra is stratégiai cél marad; és nem csúszik szét idő előtt a projekt, hiszen ezek a változások csak hosszú évek alatt látszódnak meg igazán, ami nagyobb türelmet igényelhet a szurkolóktól, szakemberektől, vezetőktől egyaránt.

KÖTELEZETTSÉGEK – 700 milliós hitelkeret

Jelentős hosszú lejáratú kötelezettsége nem volt a DVSC-nek 2023-ban (azok többnyire a sky boxok bérleti jogához kapcsolódtak), és ez 2024-ben sem változott, ugyanúgy a bérleti jogok kapcsán szereplő tételekről van szó.

A rövid lejáratú kötelezettségek kapcsán azonban 2024 őszén nagy visszhangot váltott ki, hogy a klub állítólag hitelt vett fel attól az MBH Banktól, amellyel a Nagyerdei Stadion 2024 nyarán „nagyívű együttműködést” kötött. A Cívishír az elsők között írt a hitelről, majd ezzel kapcsolatban kérdéseket is küldtek a DVSC-hez. Az ezt tartalmazó cikkük teljes terjedelemben itt olvasható, de idéznék is pár mondatot Makray Balázs válaszából:

„A szenzációként közreadott „hitelfelvétel” tévesen jelent meg, az egyáltalán nem hitelfelvétel volt, hanem egy bankszámlánkhoz kötődő, egyszerű hitelkeret-megállapodást kötöttünk az egyik számlavezető bankunkkal. De erre már 2023-ban sor került, nem pedig 2024 májusában. Egyébként a hitelkeret egy teljesen hétköznapi eszköz bármely gazdasági társaság működésében, segítségével optimalizálható a cégek mindenkori likviditása.”

Na most az érdekesség, hogy 2023-ban ilyen megállapodásról szó sincs a gazdasági beszámolókban, ellenben a mostani, 2024-esben már megjelenik:

A rövid lejáratú – tehát egy éven belül rendezendő – kötelezettségek között pedig szerepel is egy 514 milliós tétel, mint „rövid lejáratú hitelek”, azaz a 700 milliós hitelkeretből kicsit több mint 500 millió forintot fel is használt a klub, arra ezek szerint valóban szükség volt.

ÉLETBEN TARTÓ OXIGÉNPALACK

A 2024-es kimutatás legmegdöbbentőbb része – legalábbis számomra – a 15. oldalon található, „többségi tulajdonossal bonyolított ügyletek” néven:

Öt hónap leforgása alatt konkrétan közel 700 millió forintot tett a többségi tulajdonos, Ike Thierry Zaengel a Loikba az NSE Sport Invest Kft.-n keresztül. Ez egyrészt jelzi, hogy milyen hiányokkal kellett év közben szembenéznünk, és hogy mennyire fontos a klub a jelenlegi többségi tulajdonosnak. Valószínűsítem, hogy enélkül a téli átigazolási piacon sem tudtunk volna ennyire aktívan jelen lenni, hisz ne felejtsük el, ekkor érkezett hét olyan játékos is, akik ha egészségesek, azóta ott voltak/vannak a kezdőnkben: Lang, Youga, Hegyi, Hofmann, Malinov, Maurides, Castegren. Természetesen befektetőként ekkor már sejthette, hogy új cégcsoport jelenik majd meg a Loki környékén, akik hajlandóak lesznek kivásárolni őt a DVSC-ből, amennyiben az NB I-es marad és életjeleket mutat; ezért is óvta a klubot. Ha ő ezt a 700 milliót valamilyen formában vissza szeretné kapni, az vagy a DVSC-nek okozhat jelentős problémát, vagy a Five Eleven Capitalnak kell majd rögtön mélyen a zsebébe nyúlnia. Persze ez részemről mind csak találgatás, de az nem, hogy – ha ideiglenesen is, de – kihúzta a klubot a slamasztikából.

BEVÉTELEK ÉS KIADÁSOK

46 sportolót és 29 alkalmazottat foglalkoztatott a DVSC 2024-ben összesen. Nekik ~300 millióval többet fizetett ki összesen mint egy évvel korábban, összesen 2,2 milliárd forintot. Ügynöki közvetítői díjra 166 milliót költött a klub, kicsivel kevesebbet mint 2023-ban.  A teljes kiadásunk nagyjából megegyezik egyébként a 2023-as számokkal, összesen közel 5,3 milliárdnyi kiadásunk volt. A gondok nem itt jelentkeznek, hanem a bevételek között. Az összesen 5,2 milliárd forint volt, ami elmarad az előző évi közel 5,4 milliárdos bevételtől, de a kiadásunknál is kevesebb, és akkor gondoljuk végig mi lett volna, ha nincs a többségi tulajdonos által betett 700 millió forint!

A jegyekből, bérletekből származó bevételek 20 millióval, a kereskedelmi bevételeink pedig 130 millióval csökkentek,  igaz, ugyanennyivel több lett az előző évhez képest a hirdetésekből származó bevételek összértéke. A játékjog értékesítése, azaz a játékosok eladása nagyjából ugyanannyit hozott a konyhára, mint a 2023-ban. Akkor Baráth és Babunski távozott komolyabb összegért, míg 2024-ben Ojediranért kaphattunk ~300 millió forintot, illetve kisebb összegeket Loncarért, Baranyaiért, Romanchukért. Mégis mi okozza, hogy a teljes bevételünk 5,35-ről 5,18 milliárdra csökkent? 2023-ban az UEFA-tól kaptunk 325 millió forintot, hiszen két párharcot is vívtunk a nemzetközi porondon. Ennyit jelent, hogy sikerül-e elérni az első négy hely egyikét, vagy sikerül-e megnyerni a Magyar Kupát – az MLSZ-től ezért kapott további sikerességi juttatásról nem is beszélve.

EREDMÉNY ÉS HOGYAN TOVÁBB

A 2023-as év kimagaslott a 330 milliós pozitív eredménnyel. Ennek ellenére, a hitelkeret és a tulajdonos által beadott komoly összegek ellenére 2024-t mínuszban zártuk. A saját tőke 73 millió forinttal csökkent, ami látszólag nem jelent nagy problémát, de az egyértelműen látható, hogy ez így nem fenntartható, nem csak hosszútávon, de rövidtávon sem. A Five Eleven Capital érkezése óriási mentőöv lehet a csapatnak, feltéve, ha hajlandóak költeni is a klubra, és a rendszerszintű, több csapatot átfogó elképzelésüket rövid időn belül végre is tudják hajtani. Hosszútávon muszáj lesz a bajnokságban is eredményesnek lennünk és minél több játékost értékesítenünk, mert a költségek és a rövid lejáratú kötelezettségek elképesztő iramban nőnek. Előbb persze maradjunk benn, hiszen nem mindegy, hogy az új tulajdonosi körnek honnan kell majd elkezdenie az építkezést.

Hajrá, Loki!
Csibu